Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Çorum’un Sungurlu ilçesinde temeli atılan barut, fişek ve kapsül fabrikalarında test üretimleri başladı. 6 milyar TL’ye mal olan tesislerin ekonomiye yılda 200 milyon euro katkı sağlayacak.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçen yıl Çorum’un Sungurlu ilçesinde temeli atılan ve inşası devam eden barut, fişek, kapsül üretim tesislerinde deneme üretimi başladı.

Sungurlu OSB’de Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) AŞ koordinatörlüğünde özel şirketler tarafından inşası tamamlanma aşamasına gelen barut, fişek ve kapsül üretim tesislerinde, deneme üretiminin başlaması nedeniyle tören düzenlendi.

İNŞASI DEVAM EDERKEN DENEME ÜRETİMİNE DE BAŞLANDI

Törene katılan Milli Savunma Bakan Yardımcısı Muhsin Dere, yaptığı konuşmada, temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Ağustos 2022’de atılan tesislerin 9 ayda deneme üretimi yapma aşamasına geldiğini söyledi.

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayisine geçişinin 2004 yılındaki Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısıyla başladığını belirten Dere, “Toplantıda alınan kararlar sonrasında savunma sanayisinde bugünlere geldik. Yüzde 20 yerli ve millilik oranımız vardı savuna sanayisinde. Yani kullandığımız araç, gereç, silah, ekipman, mühimmatın sadece yüzde 20’si yerli imkanlarla karşılanabiliyordu. Şu anda yüzde 80’e geldi yerlilik oranı. Altmış iki savunma sanayi projemiz vardı 800’e çıktı. 56 firma vardı, 2 bin civarına çıktı. Savunma sanayi projelerimizin büyüklüğü bugün 75 milyar dolara ulaştı. Geçen seneki ihracatımız 4,3 milyar doları buldu” dedi.

“SON 7-8 YILDA SAVUNMA SANAYİSİNDE ÇALIŞAN MÜHENDİS SAYISI 3 KATI ARTTI”

Hava, deniz ve karada kullanılmak üzere onlarca yerli ve milli araç geliştirdiklerini dile getiren Dere, “Sadece yapmakla da kalmadık bu eserleri. Hem kendi ülkemizin ihtiyaçlarını yaptık hem de dost ve komşu ülkelerin, kardeş ülkelerin ihtiyaçları için ihracata başladık. Pakistan’a MİLGEM ihraç ettik. İnsansız hava araçlarımız 30 farklı ülkeye ihraç edildi. Milyarlarca dolarlık ihracat kapasitesine ulaştık. Bunlar kolay işler değil. Son 7-8 yılda savunma sanayisinde çalışan mühendis sayısı 3 katı arttı.” diye konuştu.

Sungurlu OSB’ye de önemli savunma sanayi yatırımlarının başladığını vurgulayan Dere, “Savunma sanayi yatırımları özellikli yatırımlar. Sungurlu’da bu alanı bulunca kaçırmadık. Fabrikaların 13 Ağustos 2022’de temelleri atıldı, 9 ayda kapsül üretimi başladı. Kapsülleri, fişekleri elimize aldık. İnşallah yaz aylarında da barutun seri üretimine geçilecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/ekonomi/baskan-erdogan-tarafindan-temeli-atilmisti-test-uretimleri-basladi-6467407?paging=3